www.mfg.nhely.hu

Felsőoktatási felvételi a 2019/2020-as tanévre

Elindult a felvételi időszak 2018 december 20-án.

Könyv formájú tájékoztató most sincs, az információk a www.felvi.hu honlapon, a Felsőoktatási felvételi tájékoztató - 2019. szeptemberben induló képzések címen olvashatjuk. Legkésőbb január 31-én meg fog jelenni a tájékoztató Hivatalos kiegészítése (új szakkal bővülhet, meghirdetett szakot törölhetnek, módosíthatnak feltételeket.)

A meghirdetett képzések az Egyetemek, főiskolák, illetve a Szakkereső menüpontokban böngészhetők.

A felvételi menetrend itt tekinthető át.

Ahhoz, hogy bejussunk egy felsőoktatási intézmény kiválasztott szakára két dolog mindenképpen szükséges: jelentkezni kell és a bejutáshoz szükséges ponthatárt el kell érni. (És vannak képzések, ahová alkalmassági vizsga is szükséges.)

Alkalmassági vizsga
Az Egyetemek, főiskolák menü, képzések fül, érettségi vizsgakövetelmények között szerepel, ha szükséges alkalmassági vizsga. Az alkalmassági vizsga tervezett időpontjait és a vizsgadíjat ez a táblázat tartalmazza. A vizsgadíjat (különeljárási díjat) az intézményekhez kell befizetni.  A vizsgabehívót egy héttel a vizsga tervezett időpontja előtt megküldi az intézmény. Ha az első vizsga időpontja előtt egy héttel nem kapunk ilyen tartalmú levelet célszerű érdeklődni az adott intézménynél.
Az alkalmassági vizsgán elért teljesítmény nem pontszámmal, hanem „megfelelt" vagy „nem felelt meg" minősítéssel értékelhető.
(
A tájékoztató erről itt ír.)

Pontszámítás

Alap- és osztatlan mesterképzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén a felvételi összpontszámot 400+100 pontos pontszámítási rendszerben kell kiszámítani. A pontszámítás alapját a tanulmányi pontok (maximum 200 pont), az érettségi pontok (maximum 200 pont), valamint a többletpontok (maximum 100 pont) képezik.


Tanulmányi pontokat a jelentkező 9–12. évfolyamos középiskolai osztályzataiból (maximum 100 pont) és a középiskolai tanulmányok lezárásaként megszerzett érettségi bizonyítványban szereplő vizsgatárgyak százalékos eredményeiből (maximum 100 pont) kell kiszámolni.

Tanulmányi pontok egyik része = Középiskolai osztályzatokból számított pontok.
Legalább 2 évig tanult természettudományos tantárgy utolsó két év végi osztályzatával. 
((4+4)/2+4+4+4+4+(5+5)/2+5+5+5+5)*2=90 pont

vagy két, legalább egy évig tanult, választott természettudományos tantárgy utolsó évi osztályzatával.
 
((4+4)/2+4+4+4+(5+5)/2+5+5+5+5+5)*2=92 pont

A magyar nyelv és irodalom jegy egynek számít (évenként a 2 osztályzat átlaga kerekítés nélkül), így 10 számot kell összeadni és az eredményt kettővel szorozni. (Maximum 100 pont)

Mindig az utolsó két tanult évfolyam év végi jegye számít. Idegen nyelv legalább 2 évig tanult kell legyen.
Természettudományos tantárgyak: fizika, kémia, biológia, földrajz (földünk és környezetünk), természetismeret, természettudomány.
Fakultációban tanult tárgy esetén ha van év végi osztályzat és az időben későbbi, akkor azzal kell számolni. Például földrajz, kémia lehet ilyen.

Tanulmányi pontok násik része= Érettségi bizonyítványában szereplő érettségi vizsgatárgyak százalékos eredményeiből: a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv, illetve az idegen nyelv hiánya esetén egyéb érettségi vizsgatárgy)
és egy szabadon választott érettségi vizsgatárgy.

Az öt vizsgatárgy százalékos eredményeinek átlaga egész számra kerekítve. Legfeljebb 100 pont számítható.


(90+70+89+49+85)/5=76,6 egész számra kerekítve 77 pont
Az érettségi bizonyítvány megszerzése után kiállított tanúsítványban szereplő eredménnyel itt nem lehet számolni.

Érettségi pontokat főszabályként két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből számítják ki, összegük legfeljebb 200 pont lehet (érettségi vizsgatárgyanként maximum 100–100 pont kapható). Az egyes szakok érettségi követelményeit, amelyeket a felsőoktatási intézmények a képzési területekre, illetve szakokra vonatkozóan határoztak meg, az 1. sz. táblázat összegzi.
Ha egy szakon előírt érettségi követelményként több vizsgatárgy választható – vagyis a megadott tantárgyak között "vagy" szerepel –, az érettségi pontokat a jelentkező számára legkedvezőbb két érettségi vizsgatárgy eredményei alapján kell kiszámítani.
Például a turizmus és vendéglátás szak esetén matematika és informatika a számomra legkedvezőbb 89+85=174 pont.

 

A többletpontok összege legfeljebb 100 pont lehet abban az esetben is, ha a jelentkező különböző jogcímek alapján elért többletpontjainak az összege ezt meghaladná. A többletpontokat két csoportra lehet osztani:
Egyik csoport a jogszabály alapján kötelezően adandó többletpontok
emelt szintű érettségi vizsgaeredményért vizsgánként 50 pont
legalább 45%-os eredményű érettségi vizsgáért, ha a jelentkező érettségi pontjait az emelt szinten teljesített vizsgaeredmény alapján számítják
nyelvtudásért legfeljebb 40 pont a következő módon
B2 komplex (korábban középfokú C) államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványért 28 pont
C1 komplex (korábban felsőfokú C) államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványért 40 pont

esélyegyenlőségért 40 többletpont
ha a tájékoztató megjelenése és 2019. július 10 között teljesül, hátrányos helyzetű vagy fogyatékossággal élő
Másik csoport a képzési területenként adható többletpontok
tanulmányi és művészeti versenyeredmények alapján
ha a jelentkező a versenyeredményt azon tárgyak valamelyikéből érte el, amely az adott szakon érettségi pontot adó érettségi vizsgatárgyként szerepel. Például OKTV 1-10. helyezésért 100 pont, 11-20. hely 50 pont, 21-30 hely 25 pont. Országos Művészeti Tanulmányi Versenyeken egyéni versenyzőként elért 1–3. helyezésért, legfeljebb egy eredményért 20 pont jár.
szakképesítés alapján
az Országos Képzési Jegyzékben szereplő 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítésért a 6. táblázat szerinti szakiránynak megfelelő továbbtanulás esetén 32 pont adható, ha ez az 1. táblázatban is így szerepel. (Mert a továbbtanulás szakirányú mivolta csak szükséges feltétel.)
felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél alapján
azonos képzési terület szakjára történő továbbtanulás esetén a jeles záróvizsga eredmény 32 pont, jó 20 pont, közepes 10 pont.
sporteredmény alapján
például a Diákolimpia országos döntőjében elért legalább 3. helyezésért 10 pont adható. Feltéve, hogy az 1. táblázatban rögzítve van az adott képzési területre vonatkozóan a sporteredményért járó többletpont adhatósága. 

 

Pontszámítás alapképzések, illetve osztatlan mesterképzések esetén:


 

I. módon számolva: (92+77)+174+40=383
II. módon számolva: 174*2+40=388

A jelentkező pontszámát (az igazolt eredmények alapján automatikusan) a számára legkedvezőbb módon számítják ki. 

Nem a fenti I. és II. mód alapján történik a pontszámítás a művészet és a művészetközvetítés képzési terület szakjaira – beleértve a gyakorlati vizsgakövetelményt előíró osztatlan tanári szakot is – jelentkezők részére gyakorlati vizsgát szerveznek, ahol legfeljebb 200 pont szerezhető. A felvételi összpontszámot ezeken a szakokon kizárólag a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki, többletpontok hozzáadása nélkül. Az edző alapképzési szakon ugyanez a helyzet.

Fontos: jogszabályi minimumpontszám 280 pontLegalább ennyi pontunknak kell lennie az emelt szintű érettségi-, a nyelvvizsga-, illetve az OKJ szerinti szakképesítés-többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül.

Vannak szakok, amikre külön előre megállapított ponthatárt, minimumpontszámot határoztak meg. Ez módosulhat is. Itt van a táblázat.  

 

Pontszámítás felsőoktatási szakképzés esetén 

I. a tanulmányi pontok kétszerezésével, vagy
II. a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összeadásával, vagy
III. az érettségi pontok kétszerezésével.

 
I. módon számolva: (92+77)*2+40=378
II. módon számolva: (92+77)+174+40=383
III. módon számolva: 174*2+40=388

A három számítási mód közül minden esetben a jelentkező számára legelőnyösebbet kell alkalmazni. Az így megállapított pontokhoz mindhárom esetben hozzá kell adni a számítható többletpontokat.

Fontos: a jogszabályi minimumpontszám 240 pont az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de a más jogcímen adható többletpontok nélkül. 

A 2018 évi ponthatárok itt nézhetők meg. Ez a mostani felvételinél csak egy hozzávetőleges irányszám. A felvételi ponthatárt az adott képzésre jelentkezők felvételi összpontszáma, a jelentkezők által megjelölt jelentkezési sorrend és az adott szakra vonatkozó felvehető szakos kapacitásszám figyelembevételével állapítják meg. Ez a besorolási, illetve a felvételi döntés alapja. A 2019. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás során a felvételi ponthatárok meghatározása országosan egyszerre, várhatóan 2019. július 24-én történik.

Megjegyzés: Segít a számolgatásban a felvi.hu pontszámító kalkulátora. 

 

Jelentkezés

Csak elektronikusan az E-felvételi felületén lehet, legkésőbb 2019. február 15-ig.

A jelentkezés menete:

0/1. Regisztráció a felvi.hu oldalon
Felhasználónév, jelszó, e-mail cím megadása. Az e-mail cím ne csak egyszer használatos legyen! Az üzeneteket ide küldi a rendszer változásokról (január 31-ig), hiánypótlási felszólítást, értesítést (január 31 után is, a felvételi eljárás végéig).

0/2. Belépés az e-felvételi rendszerébe
Az első belépéskor el kell fogadni felhasználási feltételeket, ezután a rendszer küld az e-mail címre egy biztonsági kódot és egy felvételi azonosító számot. A biztonsági kódot meg kell adni minden belépéskor. Postai úton beküldött minden dokumentumra rá kell írni a felvételi azonosító számot.

1. Bejelentkezés a felvi.hu oldalon, belépés az e-felvételi rendszerébe

2. A személyes adatok megadása, testreszabás
A szükséges adatok megadásáról a tájékoztató az E-felvételi jelentkezés címen ír. Az űrlapok kitöltése bármikor abbahagyható és folytatható, az adatok elmenthetők. Minden fázisnál van részletes útmutató, ezt el kell olvasni figyelmesen!

3. Jelentkezés felvétele
A jelentkezési helyeket legördülő menüből kell kiválasztani. Legfeljebb hat jelentkezési hely jelölhető meg.
Egy jelentkezési helynek számít, ha csak a finanszírozási forma tér el (államilag támogatott A vagy önköltséges K). Ezeket külön sorban kell feltüntetni, vagyis a jelentkezéskor maximum tizenkét sor tölthető ki. A csupán a finanszírozási formában eltérő jelentkezéseknek nem kell egymás alatt lenniük, de fontos a sorrend, mert a sorban az első olyan helyre veszik fel a jelentkezőt, ahová elegendő a pont.
A felvételi eljárás során díjmentesen legfeljebb három képzés jelölhető meg.

A további, legfeljebb három képzési hely megjelölése esetén 2000-2000 Ft kiegészítő eljárási díj fizetendő. A rendszer a fizetendő összeget automatikusan kiszámolja.
A befizetés banki átutalással vagy internetes tranzakcióra alkalmas bankkártyával történhet. (Határidő 2019. február 15.)
Fontos: Banki átutalás esetén a közlemény rovatba felvételi azonosító számot be kell írni. A sikeres tranzakcióról szóló igazolás másolatát is csatolni kell.

4. Középiskola adatai
Középiskolai osztály típusa: Gimnázium, a mostani 12.D és 13.D osztályosoknak Szakközépiskola
Munkarend: Nappali
OM azonosító: 031202

5. Középiskola eredmények
(a tájékoztató itt ír erről)
Beírandók a már meglévő eredmények, és csatolni kell az igazoló dokumentumokat.

6. Mit és hogyan kell feltölteni a jelentkezéshez? (A tájékoztató erről itt és itt ír.)
A felsőoktatási intézmények által mellékletként kért különböző dokumentumok feltölthetők elektronikus formában a felületre vagy postai úton ajánlott küldeményként is be lehet küldeni. (cím: Oktatási Hivatal, 1380 Budapest, Pf. 1190)
A pontszámításhoz és a jelentkezéshez szükséges dokumentumokról az E-felvételi automatikusan listát készít, figyelembe véve az összes jelentkezési helyet, és 
figyelmeztet a hiányokra.
A jelentkezéshez az adott dokumentum lefényképezett vagy szkennelt példányát kell feltölteni jpg- vagy pdf-formátumban. A rendszer a szkennert javasolja. Ellenőrizni kell a dokumentum olvashatóságát. Idegen nyelvű dokumentumokhoz hiteles fordítást kell mellékelni.
A ti korosztályotok esetében az államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokat nem kell szkennelni és csatolni, de az adatokat kötelező megadni a jelentkezés során. Az érettségi bizonyítványok esetében ugyanez a helyzet.
A jelentkezés határideje: 2019. február 15., 24:00 óra. 
A jelentkezési határidőt követően jelentkezést NEM lehet benyújtani! 


7. A hitelesítés
Az űrlapok kitöltése, a meglévő dokumentumok feltöltése és a kiegészítő eljárási díj befizetése után következő teendő 
a jelentkezés hitelesítése, amely nélkül a jelentkezés érvénytelen.
Érdemes utoljára hagyni, mert hitelesítés után bármilyen változtatást követően újra hitelesíteni kell.
Történhet ügyfélkapun keresztül vagy hitelesítő adatlappal.
Az Ügyfélkapu segítségével történő hitelesítés, illetve a hitelesítő adatlap postára adásának határideje: 2019. február 20., 24:00 óra.

A hitelesítő adatlap beérkezése és feldolgozása után e-mailben küldenek tájékoztatást, de az e-felvételi rendszerben is láthatóvá válik ez.

Teendők a jelentkezési határidő után

A jelentkezők legkésőbb 2019. június 10-ig általános tájékoztatást is kapnak az egyes pontszámítási módokhoz szükséges dokumentumokról és ezek ellenőrzéséről. Az általános tájékoztató és az egyedi (névre szóló) hiánypótlási felhívás nem azonos. 

Hiánypótlás  2019. június 26-ig van rá lehetőség. Nem minden dokumentumhiányról küldenek felhívást. (Például a többletpontokat igazoló dokumentumok esetében nem.)  

Tájékozódás, ügyintézés
 Tájékozódás: Az E-felvételiben a jelentkező 2019. április 19-től folyamatosan nyomon követheti a rögzített adatait, ellenőrizheti a feltöltött dokumentumainak feldolgozottsági státuszát, valamint láthatja vizsgaeredményeit, a felvételi pontjait, majd pedig a besorolási döntésről szóló határozatát. Emellett folyamatosan figyelni kell az e-maileket is.

Ügyintézés: A 2019. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás során személyes adatok módosítására 2019. július 10-ig van lehetőség. Szintén eddig a határidőig lehet a jelentkezés benyújtásakor még rendelkezésre nem álló dokumentummásolatokat benyújtani, jelentkezési helyet vagy helyeket visszavonni, valamint egy alkalommal sorrendet módosítani.
Jelentkezési hely visszavonása nem sorrendmódosítás. Sorrendmódosítás során csak a jelentkezéskor megadott szakok elbírálási sorrendjén lehet változtatni, új képzés rögzítésére nincs mód (ez alól kivétel a jelentkezés határidőig megjelölt valamely jelentkezési hely másik – még meg nem jelölt – finanszírozási formájának jelentkezési sorrendbe történő felvétele). A sorrendmódosítás egyszeri és nem vonható vissza.

A ponthatár-megállapítás, a besorolási és a felvételi döntés
Ha egy képzésre többen jelentkeznek, mint ahány hely van, akkor alakulhat ki jogszabályi minimumpontnál magasabb ponthatár. Ekkor a jelentkezőket rangsorolni kell és a rangsorban utolsóként felvehető pontja lesz a minimális ponthatár. Várhatóan 2019. július 24-én határozzák meg a felvételi ponthatárokat.
Besorolási döntés augusztus 5-ig.
A jelentkező mely szak esetében érte el a felvételhez szükséges ponthatárt.
Ponthatár alatti felvételi összpontszámmal senki nem vehető fel, viszont a ponthatárt elért jelentkezőt fel kell venni, kivéve, ha a jelentkezési sorrendjében előrébb megjelölt helyre már felvételt nyert, vagy ha a felsőoktatási intézmény a meghirdetett szakot nem indítja el. Ez utóbbira akkor kerülhet sor, ha az adott képzésen a felvétel alapvető feltételeit teljesítő, azaz érvényes felvételi pontszámmal rendelkező jelentkezők száma nem éri el Tájékoztatóban megadott minimális szakos kapacitást.
Felvételi döntés. Erről a felsőoktatási intézmény küld értesítést. 

Jogorvoslat

 Pótfelvételi 2018 többnyire önköltséges szakok, nem alacsonyabbak a ponthatárok

+1 HIRDETÉS:

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) a karon folyó duális képzések népszerűsítésére egy Duális Képzési Információs Napot szervez továbbtanulás előtt álló középiskolások számára.

2016. szeptemberétől a TTK mérnökszakjain már a duális képzési formában is lehet tanulni. 
Partnercégeinkkel közösen magas színvonalú gyakorlati képzés széles spektrumával várjuk a felvételizőket.

Tapasztalataink szerint a középiskolások nem rendelkeznek kellő információval a duális képzésről, ezért egy nagyszabású rendezvény keretében szeretnénk bemutatni a duális képzés rendszerét és a TTK duális képzési kínálatát. 

A rendezvény kiemelt fontosságú része a duális képzésben résztvevő partnercégek bemutatkozása.
A rövid előadások mellett standokat alakítunk ki, ahol lehetőséget biztosítunk az érdeklődő középiskolások és cégek közötti személyes kapcsolatfelvételre is.

A cégek képviselői, a már náluk tanuló duális hallgatókkal közösen vázolják a cégek profilját, a hallgatókkal szemben támasztott követelményeiket, valamint a náluk folyó gyakorlati képzés előnyeit.

A rendezvény időpontja: 2019. január 24. csütörtök 11 óra
Helyszín: TTK Kémiai Épület (Debrecen, Egyetem tér 1.)

Arra kérjük a középiskolákat, hogy részvételi szándékukat 2019. január 17-ig jelezzék a ttkrendezveny@science.unideb.hu email címen. Kérjük megadni azt is, hogy az iskolából hány diák és tanár várható, mert kellő számú érdeklődő esetén ingyenes, autóbuszos szállítást biztosítunk oda-vissza az iskola és a rendezvény helyszíne között.
Étkezéshez zsíroskenyeret és teát biztosítunk!

További felvilágosításért telefonon (+36-30/235-1347), vagy e-mailen (ttkrendezveny@science.unideb.hu) állunk az érdeklődők rendelkezésére.